oswoic-komputer

Do tej pory jakoś udawało Ci się obyć bez niego. Uznałaś jednak, że pora na zmiany. I słusznie. Komputer bowiem (a w jeszcze większym stopniu Internet) daje nam możliwości znacznie ułatwiające codzienne czynności i w znacznym stopniu oszczędzające czas.

Co może dać Ci komputer?

  • umiejętność sprawnego przeszukiwania stron www pozwoli ci na znalezienie potrzebnej informacji, nawet bardzo specjalistycznej, a nade wszystko szybko i bez wychodzenia z domu
  • obsługa poczty e-mail pozwali na szybkie, bo jednoczesne z wieloma osobami komunikowanie się, przesyłanie wiadomości tekstowych, dokumentów, zdjęć
  • większość banków oferuje obecnie konta internetowe. To bardzo ułatwiająca forma zarządzania naszym portfelem i czasem- bez wizyt w bankach czy bankomatach;, pozwalająca na dokonywanie przelewów z domu.
  • internetowe zakupy – nie tylko szybko, ale i tanio, bo możesz porównać oferty cenowe wielu sklepów, nie mówiąc już o gamie produktów, która zawsze będzie szersza niż w tradycyjnym sklepie.

Wymieniłam dotychczas tylko najbardziej pragmatyczne zalety; nie sposób jednak pominąć niewątpliwej wartości rozrywkowej: gry, czaty i fora, informacje kulturalne (dostępność do niszowych filmów czy muzyki) oraz konkursy.
Nie jest jednak naszym celem skupianie się na możliwościach, jakie daje komputer, ale na tym, jak go oswoić.

Rozważmy zatem “za” i “przeciw” dostępnych na naszym rynku metod nauki pracy z komputerem:

  • nauka, jakiej udzieli nam ktoś z bliskich (dziecko, wnuk)- najbardziej chyba wątpliwa z psychologicznego punktu widzenia, bowiem osobiste zaangażowanie emocjonalne obu stron nie wpływa dobrze na przebieg nauki. Wadą są niepotrzebne w tym wypadku nerwy i zrażenie się do tematu. Zaletą jednak- iż w wypadku niektórych osób jedynie bliscy zapewniają odpowiedni poziom poczucia bezpieczeństwa, niezbędny w uczeniu się nowych rzeczy.
  • gazety, książki typu ‘krok po kroku’- niewątpliwą ich zaletą jest możliwość nauki we własnym tempie i przetestowania opisywanych zagadnień. Niestety, nie mamy kogo zapytać, kiedy coś nie jest dla nas jasne, jak również nie mamy wpływu na omawiane tematy.
  • specjalne programy ćwiczące konkretne umiejętności np. szybkiego pisania na klawiaturze. Są dobrze opracowane i naprawdę skuteczne, jednakże ich zakres tematyczny jest bardzo wąski.
  • lekcje prywatne np. ze studentem informatyki. Zaletą jest, iż uczymy się tego, czego chcemy i potrzebujemy, zawsze możemy dopytać, jeśli mamy z czymś problem i dowolnie rozplanować czas. Jeśli osoba korepetytora jest kompetentna – to wad (ewentualnie poza finansami) brak.
  • kursy obsługi komputera dla poszczególnych grup wiekowych. Zaletami są: dostosowanie do wieku i potrzeb kursantów, niewielkie grupy, możliwość uczestnictwa w zajęciach z kimś znajomym i potem wspólnego ćwiczenia nabytych umiejętności. Kursy takie są z pewnością tańsze niż lekcje prywatne.

Ta propozycja, na którą się zdecydujesz, musi odpowiadać Twoim potrzebom i Twojej osobowości. Musisz czuć się komfortowo. Jeśli nie będziesz się bała i zbytnio przejmowała – z pewnością uda Ci się oswoić komputer. Przecież używanie czegoś, z czego korzysta tylu ludzi na świecie – wcale nie może być aż takie trudne! Wystarczy więc tylko chcieć i poświęcić na to trochę czasu.

Joanna P.