pierwsze-objawy-menopauzy

Przychodzi czas w życiu każdej kobiety, kiedy w jej organizmie zachodzą różne zmiany. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się szybciej niż się tego spodziewamy.

Menopauza

Menopauza nie jest chorobą, ale towarzyszą jej różne zmiany. Organizm kobiety zaczyna produkować mniejszą ilość hormonów. Jajniki powoli przestają pracować. Kończy się okres miesiączek. W przypadku menopauzy, ostatnia miesiączka zwykle pojawi się przed 50 rokiem życia. Ten etap jest nieunikniony. U jednych kobiet może wystąpić wcześniej a u innych nieco później.

Pierwsze objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się po 40 roku życia, kiedy kobieta jeszcze miesiączkuje. Przekwitanie następuje stopniowo. Najczęściej towarzyszą mu takie objawy jak uderzenia gorąca, nocne poty, poczucie zmęczenia czy nieregularne miesiączki. Z takimi sygnałami naszego organizmu możemy sobie poradzić. Czas przedmenopauzalny wcale nie musi być taki straszny jak się wydaje. W dużej mierze od naszego podejścia zależy jego przebieg.

Uderzenia gorąca

Przed okresem menopauzy kobiety bardzo często odczuwają nagłe uderzenia gorąca. Mogą trwać kilka lub kilkadziesiąt minut. Na falę gorąca pomoże odprężenie ciała. Możemy również wypić szklankę zimnej wody. Warto zwrócić uwagę na dietę, ponieważ niektóre przyprawy i produkty wzmagają uczucie gorąca.

Nocne poty

Nocne poty często towarzyszom uderzeniom gorąca. Panie przed menopauzą mogą pocić się podczas snu, co powoduje dyskomfort. Warto często zmieniać bieliznę i zakładać lekką odzież do spania. Odpowiednia temperatura w sypialni również poprawi komfort naszego snu i całego ciała.

Uczucie zmęczenia

Kobiety przed menopauzą narzekają na ciągłe uczucie zmęczenia, brak siły i energii. Zanim jednak sięgniemy po środki farmaceutyczne warto skupić się na otoczeniu. W przyjemnym środowisku będziemy czuli się o wiele lepiej. Być może zapisanie się do osiedlowego klubu czy siłowni pozwoli na zawiązanie nowych znajomości i poprawi nam humor, napełniając nową dawką pozytywnej energii.

Nieregularne krwawienia

Po 40 roku życia mogą wystąpić nieregularne krwawienia miesiączkowe. Związane są ze zmianami hormonalnymi i pracą jajników. Warto zadbać w tym czasie o odpowiednią antykoncepcję i globulki dopochwowe. Na tego typu objawy pomoże również hormonalna terapia zastępcza.

Pierwsze objawy menopauzy zwiastują zmiany, które wcale nie muszą być związane z trudnym dla nas okresem. Na każdy problem czy dolegliwość znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Korzystajmy więc z wielu możliwości i cieszmy się każdym, wspaniałym rokiem życia.

Katarzyna Antos