Mówimy, że co kraj to obyczaj. Odmienne uwarunkowania społeczne wykształciły różne postrzeganie okresu menstruacji. Czy wiesz jak postrzegana jest miesiączka w różnych kulturach?
Daleki Wschód
Hinduizm nakłada na kobiety miesiączkujące zakaz uczestnictwa w uroczystościach religijnych w ciągu 4 pierwszych dni cyklu. W niektórych regionach Nepalu kobiety miesiączkujące podlegają rytuałowi Chaupad i pozostają odosobnione (najczęściej w szopach), ponieważ są uważane za nieczyste. W tym czasie kobietom nie wolno dotykać mężczyzn, a nawet wejść na dziedziniec ich własnych domów.
W czasie trwania miesiączki muszą przyjmować wyłącznie suchy rodzaj pożywienia, sól i ryż. Ponadto nie mogą korzystać z ciepłych koców i kąpać się. Te praktyki są szeroko krytykowane wśród większości społeczności Nepalu.
Wykluczenie kobiet ze świątyń praktykowane jest również w Japonii, bowiem krew menstruacyjna jest utożsamiana ze śmiercią, co jest pozostałością pogańskich wierzeń.
Kobiety ze społeczności Rungus z Borneo czas miesiączki spędzają przesiadując na specjalnie zbudowanych listwach bambusowych.
Dariusz Bartczak