przedwczesna-menopauza

Estrogeny spełniają w organizmie ważną, ochronną rolę. Ich brak przez dłuższy okres czasu może spowodować przedwczesny rozwój osteoporozy czy choroby serca i tarczycy, a przede wszystkim sprzyja wcześniejszemu przekwitaniu.

Skąd się bierze wczesna menopauza?

Kobiety dotknięte przedwczesną menopauzą, zwana też menopauzą farmakologiczną, są najczęściej młode (od 20 roku życia) i cierpią z powodu endometriozy albo nowotworów (zwłaszcza hormonozależnych, czyli takich, w których wykryto obecność np. receptorów estrogenowych). Leki, które przyjmują, to środki hormonalne, podawane w trakcie terapii nowotworowej, a także chemioterapia i radioterapia (naświetlanie w okolicach miednicy). W niektórych przypadkach mamy do czynienia z tzw. menopauzą czasową, której skutki są odwracalne po zaprzestaniu przyjmowania leków. W większości jednak zmiany są trwałe, ze wszystkimi dolegliwościami i problemami okresu menopauzalnego.

Menopauza farmakologiczna

Menopauza farmakologiczna jest w większości skutkiem przeprowadzonej terapii onkologicznej. W pewnym stopniu dotyka również kobiety leczone z powodu endometriozy. Można śmiało powiedzieć, że to jedno z najtrudniejszych postaci klimakterium. Kobiety, mające świadomość ciężkiej choroby i walki o życie, muszą podjąć decyzję o leczeniu, które wprowadzi je w stan menopauzy. Wiąże się to nie tylko ze skutkami ubocznymi, ale w przypadku młodych pacjentek – z pozbawieniem możliwości posiadania dziecka.

M.W. + A.Z.