przekwitanie-a-samoakceptacja

Każda kobieta jest świadoma nadejścia menopauzy. Czy jednak każda równie dobrze potrafi sobie radzić z psychicznymi następstwami przekwitania? Jak kobiety odnajdują się w takiej sytuacji?

Menopauza w umyśle

Dużo mówi się o fizycznych dolegliwościach menopauzy, o różnych sposobach łagodzenia objawów wypadowych przekwitania. Ale bardzo rzadko poruszamy temat sfery psyche. Jak czuje się kobieta, która wkracza w etap menopauzy? Co zmienia się w jej psychice? Co myśli o sobie i jaki ma to wpływ na jej relacje z otoczeniem? To zagadnienie nie powinno być marginalizowane. Dolegliwości psychiki i duszy są tak samo istotne i mają taki sam wpływ na codzienne życie, jak objawy fizyczne.

Na menopauzalnym zakręcie

Menopauza pociąga za sobą wiele zmian – w organizmie, w umyśle, w życiu. Choć staramy się przedstawiać ją w jasnym świetle i podchodzić do niej pozytywnie, badania wciąż pokazują, że przez kobiety najczęściej jest oceniana w kategoriach negatywnych. Towarzyszy jej uczucie straty i przemijania. Wiele pań najczęściej kojarzy ją ze starzeniem się. Kobiety po prostu przestają czuć się atrakcyjnie oraz tracą poczucie własnej kobiecości. Nie następuje to nagle ani gwałtownie.

Większość z nas być może nie uświadamia sobie nawet, że w psychice zachodzą jakieś zmiany. Menopauza to cichy głos, który zatruwa nasze umysły. Wahania hormonalne, większa podatność na stres i depresję sprawiają, że choć pozornie nic się nie dzieje, to mimo wszystko przeżywamy wszystko głębiej i intensywniej.

M. Witczak