skierowanie-do-lekarza

Nie wszystkie choroby można wyleczyć dzięki wizycie u lekarza pierwszego kontaktu – bardzo czesto potrzebujemy bardziej szczegółowych badań lub wizyty u specjalisty. Lekarz wystawia nam wtedy skierowanie. Co to takiego?W drodze do specjalisty

Specjalista to ekspert w danej dziedzinie medycznej, często o bardzo wąskim polu zainteresowań. Zajmuje się przypadkami chorób, których nie da się wyleczyć bądź zdiagnozować prostymi metodami, dlatego tak ważne jest, by trafiali do niego pacjenci, którzy naprawdę potrzebują jego pomocy.

Lekarz pierwszego kontaktu (lub każdy inny lekarz współpracujący z NFZ) ocenia, na podstawie swojej wiedzy, czy nasza choroba rzeczywiście wymaga pomocy specjalisty. Jeśli tak, wystawia skierowanie, dzięki któremu nasz przypadek zostanie dogłębnie zbadany.

Bardzo ważne jest, by lekarz prowadzący załączył do skierowania wyniki naszych badań! Dzięki nim specjalista będzie mógł szybko zapoznać się z naszym przypadkiem i nie będzie potrzeby wykonywania dodatkowych badań i niepotrzebnego wydłużania procesu leczenia.

Pod opieką specjalisty

Specjalista ma obowiązek poinformować naszego lekarza rodzinnego o przebiegu leczenia – dzięki temu nie musimy po każdą nową receptę ponownie rejestrować się w poradni specjalistycznej. Po lekarstwo możemy przyjść do najbliższej przychodni, gdzie jesteśmy zarejestrowani.

Jeśli w nowym roku kontynuujemy leczenie u danego specjalisty, nie jest nam potrzebne nowe skierowanie.

Joanna Pastuszka-Roczek