Zakażenia opryszczkowe są bardzo powszechne w Polsce, a nawet szacuje się, że występują one dwa razy częściej, niż w w pozostałych częściach Europy. Jak sobie radzić z bolesnymi pęcherzykami?
Jeśli opryszczka atakuje nas często, lub boleśnie dotyka narządów płciowych, możliwe jest, że lekarz zaleci przyjmowanie acyklowiru (lub jego pochodnych) doustnie lub dożylnie. Choć taka kuracja trwa dość długo – przez rok – jednak bardzo prawdopodobne jest to, że choroba nigdy nie wróci, a na pewno będzie pojawiać się znacznie rzadziej. W okresie przyjmowania leku koniecznie należy spożywać więcej witamin z grupy B, a konkretnie: B1 i B2.
Domowe sposoby na opryszczkę powinny koncentrować się na odkażaniu ranki i łagodzeniu objawów. Niewskazane jest traktowanie miejsc zmienionych chorobowo spirytusem, gdyż rani on odsłoniętą tkankę, wcale nie przyczyniając się do zlikwidowania wirusa.
Możemy stosować odrobinę wody utlenionej, rumianek, melisę, przykładać zaparzone torebki herbaty czy ochładzać zaczerwienione miejsca lodem, jednak nic nie zastąpi maści z preparatem antywirusowym.
Wirus opryszczki, który wykwita nam na wargach, nie jest groźny dla zdrowia, jest po prostu uciążliwy. I choć pęcherzyk jest nieestetyczny, nie zakrywajmy go korektorem ani pomadką, gdyż to utrudni gojenie. Na szczęście pęcherzyki goją się w miarę szybko, a kolejny nawrót choroby może w ogóle nie nastąpić.
Joanna Pastuszka-Roczek