Dieta wegetariańska jak każda inna, może wpłynąć pozytywnie, jak również negatywnie na nasz organizm. Jeśli ktoś mówi, że wegetarianizm nie ma minusów, to wypowiada swoje słowa nieodpowiedzialnie.
Osteoporoza
Wegetarianie, przez swój styl żywienia, mają zazwyczaj wyższy poziom wapnia w organizmie, co zapobiega osteoporozie. Uważać muszą jednak weganie, gdyż u osób eliminujących ze swojej diety wszelkie białko pochodzenia zwierzęcego, zauważono niższą gęstości kości. W przypadku dolegliwości związanych z układem kostnym szczególnie ważne jest stałe zaopatrywanie organizmu w białko, wapń oraz witaminę D i K. Zaleca się więc spożywanie dużej ilości owoców (szczególnie jagód), soi oraz warzyw zielonolistnych, wyeliminować natomiast powinniśmy z jadłospisu produkty o wysokim stężeniu sodu.
Cukrzyca
Ryzyko zachorowania na cukrzycę u osób na diecie mięsnej jest dwukrotnie wyższe niż u wegetarian. Chorym już cukrzykom poleca się, jeśli nie całkowite przejście na wegetarianizm, to zwiększenie spożycia warzyw, produktów z pełnego ziarna i orzechów, gdyż taka dieta obniża ryzyko „insulino-odporności” oraz cukrzycy typu 2. Wysoki poziom magnezu i błonnika sprzyja podatności na insulinę oraz reguluje poziom cukru.
Chore nerki
Osobom cierpiącym na przewlekłe schorzenia nerek zaleca się przejście na dietę wegańską, opartą przede wszystkim na soi, gdyż roślina ta spowalnia rozwój chorób tego obszaru. Diety wysokobiałkowe (bogate zarówno w białka pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego) mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek lub pogłębić istniejąca już chorobę, dlatego są kategorycznie odradzane.
A. Złotkowska