Migdały nie tylko są bardzo smaczne, ale to również bakalie, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ są doskonałym źródłem wapnia, białka oraz wielu witamin.
Migdały w kuchni
Migdały są świetnym źródłem witamin i składników mineralnych, ale tylko wtedy, gdy nie są poddawane obróbce termicznej (czyli pieczeniu, prażeniu czy gotowaniu). Nienasycone kwasy tłuszczowe pod wpływem wysokiej temperatury zamieniają się w szkodliwe kwasy tłuszczowe trans, które obniżają poziom dobrego cholesterolu i jednocześnie podwyższają poziom złego, jak również są przyczyną cukrzycy, stanów zapalnych i tycia.
Migdały mogą być podawane w całości lub kruszone, blanszowane bądź nie. Ważne jednak, aby nie były poddawane działaniu wysokiej temperatury. Nieprzetworzone są i tak bardzo smaczne.
Migdały w kosmetyce
W kosmetyce zastosowanie znalazł przede wszystkim olejek migdałowy, który zawiera wiele soli mineralnych, protein, witamin, jak również kwasu linolowego i oleinowego. Dzięki temu, że jest tak bogaty w różne substancje odżywcze, ma bardzo szerokie zastosowanie jako:
- środek ujędrniający, łagodzący wrażliwą i podrażnioną skórę,
- środek przeciwzmarszczkowy,
- olejek do masażu
- odżywka do zniszczonych i suchych włosów,
- środek pielęgnacyjny dla niemowląt.
Co ciekawe, istnieje także inna, gorzka odmiana migdała, z której może powstać cyjanowodór, niebezpieczny środek powodujący zatrucie. Jednak po usunięciu cyjanowodoru gorzki olejek ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, m.in. jako środek przeczyszczający.
Sabina Sosnowska