zanim-nauczysz-sie-zyc-bez-chemii

Płyn do mycia naczyń, kostka do zmywarki, proszek do prania, płyn do dezynfekcji toalety, spray do usuwania kurzu, zapachowe rozpylacze powietrza i aplikatory do toalet. Te wszystkie produkty znajdziemy w każdym gospodarstwie domowym. Skoro już ich używamy, to czy robimy to we właściwy sposób?

Nie bawmy się w małego chemika!

W żadnym wypadku nie wolno nam wykorzystywać ponownie opakowań po środkach myjących, czyszczących lub dezynfekujących. Po pierwsze może dojść do różnych reakcji chemicznych i wytworzenia szkodliwych substancji bądź trujących gazów drażniących drogi oddechowe. Po drugie natomiast, niepoinformowany o zawartości butelki domownik, może zaszkodzić swojemu zdrowiu, używając płynu zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oryginalnym opakowaniu.

Pierwsza pomoc przy zatruciu

W każdym z przypadków konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Sami możemy jedynie kierować się następującymi wskazówkami:

  • oczy- obficie przemywamy zimną wodą
  • osłabienie, zawroty głowy- przenosimy osobę poszkodowaną na świeże powietrze lub otwieramy okna w pomieszczeniu
  • w przypadku konsumpcji (połknięcia środka chemicznego) – natychmiastowe podanie dużej ilości wody do wypicia,

**nie wolno wywoływać odruchu wymiotnego, gdyż żrące działanie środka może wywołać dodatkowe obrażenia ciała (przy środkach pieniących powstałą w żołądku piana w czasie wymiotów może dostać się do płuc i spowodować uduszenie)

Przestrzeganie podstawowych zasad ostrożności używania chemii w gospodarstwie domowym, pozwoli uniknąć groźnych dla zdrowia i życia sytuacji. Najbezpieczniej jednak byłoby wrócić do stosowania naturalnych metod, które znały nasze babcie. Woda z octem, kwasek z cytryny, susze dla zapachu i świeże zioła w celu pozbycia się szkodników, zdawały egzamin przez długie lata, zanim kolorowe i nietanie butelki z chemią zawitały na nasze półki sklepowe.

Anna J