przyczyny-schorzen-jelita-cienkiego

Uchyłki to pojedyncze lub mnogie woreczkowate uwypuklenia ściany jelita, skierowane na zewnątrz od jego światła, na ogół nie przekraczają kilku centymetrów. Mogą się pojawić w każdej części jelita, oprócz uchyłku Meckela – najczęściej znajduje się w dwunastnicy i jelicie czczym. Uchyłki mogą być wrodzone bądź też nabyte. Częstotliwość występowania uchyłków nabytych wzrasta wraz z wiekiem i ma związek z wiotczeniem ścian jelita.

Uchyłek Meckela jest dość często spotykaną wrodzoną anomalią przewodu pokarmowego. Jest pozostałością płodowego przewodu pępkowo-kreskowego. Uchyłek ten nie ma specyficznych objawów, jednakże kiedy wystąpi zapalenie daje objawy podobne do zapalenia wyrostka robaczkowego lub jest źródłem krwawienia (szczególnie u dzieci). Krwotok i ostre zapalenie są leczone operacyjnie.

Przyczyny choroby

Ostre niedokrwienie jelita cienkiego zazwyczaj jest spowodowane zatorami lub zakrzepem tętnic doprowadzających krew do jelita cienkiego, albo zbyt małym przepływem krwi z przyczyn ogólnoustrojowych. Na tę chorobę najczęściej są narażone osoby z zaawansowaną miażdżycą tętnic, jak i chorzy z zastoinową niewydolnością krążenia oraz z tzw. niemiarowością zupełną serca. Pierwszymi objawami jest wzmożona perystaltyka jelit, pojawiają się bóle brzucha. Po jakimś czasie perystaltyka ustaje, gazy zostają zatrzymane, tym samym powstaje narastające wzdęcie, gorączka, spadek ciśnienia tętniczego krwi i wzmożone napięcie powłok.

Niedokrwienie jelita cienkiego może być konsekwencją miażdżycy tętnic, wtedy dopływ krwi do jelita jest znacznie zmniejszony. Rozpoznanie choroby jest możliwe na podstawie badania radiologicznego naczyń brzusznych, a leczenie operacyjne polega na pozbyciu się z tętnicy przeszkody, która tamuje dopływ krwi do jelit. Kobiety w okresie menopauzy, jak i po niej są narażone na tego typu schorzenia, zwłaszcza jeśli mają objawy miażdżycowe.

Choroba a menopauza

U kobiet w wieku menopauzalnym, choroby jelita cienkiego mają związek ze spadkiem poziomu estrogenów. Uchyłki zazwyczaj nie dają o sobie znać, nie są na tyle objawowe, czasem kiedy ulegają zapaleniu mogą wywołać bóle brzucha, gorączkę oraz krwawienie z przewodu pokarmowego.

Kanka