Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zbiorem objawów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych występujących przez kilka – kilkanaście dni przed menstruacją i ustępującym od czasu jej rozpoczęcia.
W celu określenia napięcia przedmiesiączkowego należy wykluczyć wszelkie inne choroby charakteryzujące się tymi objawami. Kluczowym działaniem jest wizyta u lekarza ginekologa, który jest w stanie na podstawie wywiadu lekarskiego określić stopień nasilenia napięcia przed-miesięcznego i wg tego zalecić działania profilaktyczne, uśmierzające objawy.
Leczenie i profilaktyka
W zespole napięcia przedmiesiączkowego należy ograniczyć przede wszystkim używki takie jak kawa, mocna czarna herbata, alkohol, tytoń, sól mające wpływ na gospodarkę hormonalna a szczególnie na niedobór progesteronu, a z czasem, wraz z postępem menopauzy także niedobór estrogenu.
Jako substancje wspomagające w napięciu przedmiesiączkowym stosuje się witaminę A, picie różnych herbat ziołowych (szczególnie tych poprawiających poziom progesteronu np. czerwona koniczyna, niepokalanek mnisi, pluskwica). Bardzo pomocne w łagodzeniu objawów okazują się świeże soki owocowe i warzywne a także produkty zawierające dużo witaminy B6 wpływającej na wzrost poziomu progesteronu.
Należałoby również ograniczyć wysiłek fizyczny (który może spowodować nawet krwotok) oraz unikać kłótni i sytuacji konfliktowych.
ALNG